Odwiedź nas na Facebooku   |   YouTube
Fundacja Dzieciom

Dzięki przekazaniu jednego procenta z Twojego podatku pomagasz nam w sfinansowaniu rehabilitacji i obozów rehabilitacyjnych, bez których Mikołaj nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować.

Jeżeli chcesz przekazać swój 1% z podatku wystarczy, że wpiszesz KRS 0000037904, CEL SZCZEGÓŁOWY 16532 KLUZ MIKOŁAJ

Możesz nam również pomóc przelewając dowolną kwotę w każdym czasie z własnych środków na konto fundacji: Fundacja Dzieciom "Zdążyć z Pomocą", ul. Łomiańska 5, 01-685 Warszawa, 61 1060 0076 0000 3310 0018 2660 z dopiskiem 16532 KLUZ MIKOŁAJ - darowizna na pomoc i ochronę zdrowia

WYDRUKUJ POWYŻSZE INFORMACJE:

Pobierz PDF

POBIERZ NASZE ULOTKI:

Ulotka 2012   |   Ulotka 2011

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI:

info@mikolajek.org
☎ +48 605582603 (Tata Mikołajka)


DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOKU:


PARTNERZY AKCJI:

Fundacja Dzieciom Zdążyć z Pomocą - OPP        Realizacja serwisu www: Creative Bastards Agencja Kreatywna

Obecność w social media: Click&Save Social Media Marketing
Projekt ulotki: Profes       OPEK

SaaS&WEB Technology Sp. z o.o.

Światowe dane epidemiologiczne wykazują, że 2-3 dzieci na 1000 rodzi się z głęboką wadą słuchu, a u następnych 2-4 można podejrzewać wystąpienie uszkodzenia średniego stopnia lub jednostronny niedosłuch. Z polskich badań zbieranych przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy wynika, że wada słuchu występuje w Polsce u 1,6 dziecka na 1000 dzieci urodzonych, czyli u ok. 600 dzieci rocznie.

Jak słyszy dziecko z niedosłuchem?

Dziecko z niedosłuchem niektórych dźwięków nie słyszy wcale, inne słyszy znacznie ciszej niż osoby prawidłowo słyszące. Przyjrzyjmy się Rysunkowi 1. Przedstawiona na nim siatka służy do wyrysowania progu słyszenia, czyli najcichszych dźwięków, jakie słyszy badana osoba. Na osi poziomej zaznacza się częstotliwość dźwięku w hercach (Hz). Z częstotliwością dźwięku związane jest wrażenie słuchowe wysokości dźwięku. Im większa częstotliwość, tym wyższy dźwięk. Po lewej stronie siatki mieszczą się dźwięki niskie, np. szczekanie psa, po stronie prawej – wysokie, np. śpiew ptaków. Na osi pionowej zaznacza się głośność dźwięków w decybelach (dB). Na górze siatki mieszczą się dźwięki najcichsze, np. szelest liści, w dole bardzo głośne, takie jak odgłosy przejeżdżających samochodów. Szare pasmo pokazuje zakres dźwięków potocznej mowy. Na rysunku pokazano, jaką głośność i wysokość mają poszczególne samogłoski i spółgłoski.

Siatka audiogramu z typowymi dźwiękami otoczenia

Rys. 1. Siatka audiogramu z typowymi dźwiękami otoczenia.
(Po najechaniu myszką) Dźwięki słyszane przez dziecko z niedosłuchem umiarkowanego stopnia.
Źródło: materiały Oticon Polska

Po najechaniu na powyższym rysunku kursorem myszki widać zaznaczony próg słyszenia na poziomie 60-70 dB. Obszar w kolorze białym to pole słuchowe dziecka. Dźwięki mieszczące się w tym zakresie są przez dziecko słyszane dość wyraźnie i mogą być rozróżnione. W polu zaznaczonym kolorem pomarańczowym znajdują się dźwięki o natężeniu poniżej progu słyszenia dziecka – dziecko nie jest w stanie ich usłyszeć. Dźwięki mowy dziecko może usłyszeć, jeśli wypowiadane są głośniej niż zwykle. Dziecko z takim niedosłuchem może słyszeć dość wyraźnie szczekanie psa, dzwonek telefonu, przejeżdżające samochody. Dźwięki mowy potocznej słyszy bardzo cicho, z niedużej odległości. Może usłyszeć słowa wypowiadane szeptem przy uchu, podczas gdy prawidłowo słyszący słyszy je z odległości 5-6 m. Z większej odległości nie słyszy dźwięków mowy wcale.

Utrata czułości słyszenia (cichsze słyszenie dźwięków) jest jedynym zaburzeniem występującym u dzieci z niedosłuchem przewodzeniowym. Dzieci z niedosłuchem tego typu bardzo dobrze tolerują głośne dźwięki. Dzieci z niedosłuchem odbiorczym mają znacznie więcej problemów. Odbiorczemu uszkodzeniu słuchu, oprócz utraty czułości słyszenia, towarzyszy zniekształcony odbiór słyszanych dźwięków. Oznacza to że, mimo iż dźwięk mieści się w zakresie pola słuchowego dziecka, maluch słyszy go nie tylko ciszej, ale też inaczej niż osoba prawidłowo słysząca. W takich zaburzeniach słuchu występuje paradoksalne zjawisko opisywane w języku medycznym jako „zjawisko wyrównania głośności”, które widoczne jest zwłaszcza u dzieci z niedosłuchem umiarkowanego stopnia. Dziecko nie słyszy bardzo cichych dźwięków, ale na głośne dźwięki reaguje płaczem. Często wprowadza to rodziców w błąd. Trudno im uwierzyć, że ich maluch ma problem ze słuchem. Zjawisko nadwrażliwości na głośne dźwięki związane jest z uszkodzeniem komórek słuchowych zewnętrznych w ślimaku.

Rozwój funkcji słuchowych u dzieci

W okresie płodowym ślimak osiąga ostateczną wielkość, a nerw słuchowy zaczyna spełniać swoje funkcje u czteroipółmiesięcznego płodu (A. Tomatis). Płód odbiera bodźce dźwiękowe, reagując na nie zwiększeniem ruchliwości, przyspieszeniem bicia serca. Badania naukowe wykazały, że noworodki reagują na głos matki w wyjątkowy sposób, reakcja polega na odwracaniu głowy w kierunku, skąd dochodzi wołanie matki. Kolejne badania dowiodły, że w kilka tygodni po narodzinach, za każdym razem kiedy dziecko słyszy dźwięk, zwłaszcza po raz pierwszy, szybko przewraca oczami (REM, szybki ruch gałek ocznych) i obraca główkę, usiłując zlokalizować źródło dźwięku. Okazuje się, że te dźwięki przechowywane są w tzw. dźwiękowym banku pamięci w mózgu i stanowią źródło koordynacji fizycznej i psychicznej oraz rozwoju umysłowego w późniejszym życiu.

Jeżeli do dziecka nie będą docierały bodźce akustyczne, to nie będą rozwijały się funkcje słuchowe, nie będzie pobudzany nerw słuchowy i ośrodek słuchowy w mózgu. Istnieje krytyczny okres dla rozwoju funkcji słuchowych – to czas od urodzenia do 8 miesiąca życia. Podjęcie po tym okresie terapii nie daje szansy na opanowanie mowy przez dzieci z wadą słuchu w takim zakresie jak przez dzieci słyszące. Mimo to opanowanie mowy nie jest niemożliwe, dzieci mogą tego dokonać, ale w późniejszym okresie niż ich słyszący rówieśnicy. Drugi krytyczny okres to wiek między 2 a 3 rokiem życia; podjęcie działań po tym okresie utrudnia, ogranicza i opóźnia opanowanie mowy, ale także go nie uniemożliwia


Schemat prawidłowego rozwoju i dojrzewania reakcji słuchowych wg Kevina Murphy

Źródło: Fundacja Orange

O Mikołajku
O chorobie
Jak pomóc